Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


samsungalaksi s5830i goruntulu konusma, Samsong duol, mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe

Etiketler


Arşivler


Mailto,Subject Alanlarını Kod İle Doldurmak..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

html_icon
Merhaba arkadaşlar..

Tek bir cümle.Ama işinize yarayacak pratik bir özelliğe sahip.İnternet sayfalarında kıyıda köşede yazılmış bir mail adresinin üzerine tıkladığımızda birden mail gönderme sayfası açılır ve mail adresi kısmı ile konu kısmı girilmiş şekilde bize sadece mesajı girmenin kaldığı bir sayfa karşılar. Sık bir şekilde karşılaşmasak da bununla vakti zamanında karşılaşmışızdır. Bunun nasıl yapıldığı hakkında ufak bir bilgi vereceğim.

mailto--html
Öncelikle bir linke mail gönderme komutu vermek istediğimiz zaman ” mailto: “ kodunu kullanırız.Devamında mail adresimizi yazarız. Kullanıcı bu link verdiğimiz mail adresine tıkladığında, mail sayfası (ya da outlook kullanıyorsa outlook sayfası) açılır ve mail adresi girilmiş bir şekilde hazır olur.Konu ve mesajı yazmanızı bekleyen bir sayfa karşılar sizi. Eğer bilginiz varsa bu adımı kullanıcı için bir adım kısaltacak, kodlayan için bir kat daha yarar sağlayacak bir devam cümlesi daha vardır :

” ?Subject=Merhaba “  kısa ama pratik bir yöntemdir. Bu sayede kullanıcının sadece yorum ya da ileti girmesini isteyebilir, kullanıcıyı konu yazmada sıkıntıya sokmazsınız =)

Kullanım olarak tam cümle şu şekildedir :

” mailto:mailadresiniz@gmail.com?Subject=Merhaba

İsterseniz test etmek adına yukarıda yer alan tam cümleyi kopyalayıp tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz.Nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Hepsi bu kadar..

Kolay Gelsin.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.