Teknoloji ve Hayata dair günceler

Kategorilerim


ikizoglu’nun Aylık Bülteni


Etiketler


Arşivler


Cpanel’e Geçiş Sonrası FTP Hesabı Oluşturmak..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

cpanel-ftp0

Merhaba arkadaşlar..

Basit görünen ama çok dikkatli olup , bilgi isteyen bir konuyla ilgili sizi aydınlatmak istiyorum. Bu bilgi herkesin elinin altında olması gereken , önemli bir bilgi olduğu için hem sizinle de paylaşmak hem de bloguma ekleyip elimin altında olmasını istedim.

Size kısaca durumdan bahsedip problemin ne olduğunu anlatıp sonrasında çözüme geçelim. Bir plesk panel kullanıcısı olduğunuzu varsayalım. İçerisinde birden fazla alt domain ve her alt domain için bazıları ortak bazıları ayrı ftp hesapları bulunan bir kullanım durumunuz var. Bir değişiklik sonrası sisteminizi farklı bir sunucuya taşıdıkları gibi bir de panel değişikliği oluyor. Pleskten cpanele geçiş yapıyorsunuz. Ve sonra panelden giriş yapmak için sadece bir kullanıcı adı ve şifreniz bulunuyor. Tekrardan her şeyi oluşturmalısınız.

İşte bu noktada ilk olarak FTP hesaplarını oluşturmaya ihtiyacınız var. Bunun için ilk olarak domain adresinizin bulunduğu dizin için bir ftp hesabı oluşturmalısınız. Ama ilginçtir ki önünüze pleskten çok farklı bir durum geliyor. Normalde plesk panelde daha alt domain oluştururken sizden bir ftp hesabı oluşturmanızı ya da ortak bir hesap kullanabileceğinizi seçtiriyor.

cpanel-ftp1

Bize açacağımız ftp hesabı için dizin belirlememizi , istenilen dizin için bir ftp hesabı oluşturacağını gösteriyor. Bizim işte burada bilmemiz gereken bir bilgi var. Eğer domaininizin dizin dosyasına bir ftp hesabı oluşturacaksanız şu işlemi yapıyorsunuz :

cpanel-ftp2

Öncelikle Login kısmında ftp hesabı için bir isim oluşturmanızı istiyor. Buraya açacağınız ftp diziniyle ilgili bir isim verebilirsiniz. Ben burada deneme olarak kullandım. İsim verdikten sonra verilen isim uygunsa yanında beliren yeşil onay, eğer uygun değilse kırmızı uyarı oluyor. Şifrenizi oluşturun. Sonrasında ise domain dizini için /home/domaineki/public_html yazıyoruz. Ama dikatli olmalısınız ki login kısmına yazılan isim hemen dizin kısmına son ek olarak yerleşiyor. Girilmesi gereken tüm verileri girdikten sonra dizin kısmını ayarlayıp sonrasında oluşturmak için butona basmalısınız. Hesabınız için sınırsız kota koymak istiyorsanız ” Unlimited “ seçeneğini seçip ” Create FTP Account “ diyorsunuz. Ana dizin dosyanız için ftp hesabınızı oluşturdunuz.

Subdomainleriniz için bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Onlar için de buna benzer bir yöntem izleyeceksiniz.

cpanel-ftp3

Subdomainler için öncelikle “Subdomain” dizinine girip içerisinde yer alan hangi dizine açmamız gerekiyorsa onun dizin ismini yazıyoruz. Biraz daha açıklama yapmak gerekirse söyle diyebiliriz : Benim  subdomain ( alt domain ) dizini içerisinde ” blog “ adında bir dizinim var. Bu dizin için bir ftp hesabı şu şekilde oluşturmalıyız : /home/domaineki/subdomains/dizin ismi  Ben örnek olarak subdomainim olan blog dizinini açmak için /home/domaineki/subdomains/blog şeklinde kullandım. Diğer dizinleriniz içinde bu şekilde kendinize uygun hesaplar açabilirsiniz..

Bu ufak bilgi hayat kurtaracak derecede önemlidir. : )

Çalışmalarınızda kolay gelsin..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.