Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr, hussein al jasmi boshret kheer türkçe sözleri

Etiketler


Arşivler


Yabancı Dil Eşdeğerliklerinde Değişiklik..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Ösym yabancı dil için hazırladığı denklik çizelgesinde bugün bir değişikliğin olduğunu bildirmiş. Yapılan değişiklikte farkettiğim nokta kriterlerin daha fazla arttırılması , eş değerliklerin daha ayrıntılı ve puanların arasındaki oranların üzerinde değişiklikler yaptığını gördüm. Ne var ki birçok insan KPDS – ÜDS sonrası artık ösym sınavlarından sıkılmış çareleri başka yerlerde aramaya başlamaya çalışıyorlardı ki alternatif dil eşdeğerlikli olan sınavlar revaçta olmaya başladı.. Bir nevi ÖSYM sınavlarının pabuçu dama atılmaya başlandığını hissetmeye başladım..

Bunu farkeden ÖSYM bazı eşdeğerlikli sınavları kolayca geçip yüksek not alan öğrencileri fark etti ki buna hemen bir el attı.. Bu verdiği kriterlerin yeterli olmadığını , analizlerin uygun ve ölçülebilir olduğunda eksiklik hissetti ki bir düzenlemeye daha gitti..

ielts-eski

Eski tabloya göre 10 puan 10 eşdeğerlik vardı. Yogunluğun fazla olduğu yerlerde puanlar parçalanmıştı. Bu sefer bu sınavlara başvuran kişi sayısı fazla olduğu için daha adil eşdeğerlikler oluşturmak adına yeni düzenlenen tabloda 10 eşdeğerlik sayısına 3 tane daha ek aralık koyarak yeni döküman yayınlandı :

ielts-yeni

Su anda söylenecek bir şey var ki , bilen insan için hiçbir şey zor değildir.. Yapan, çalışan , çabalayan için bunların hiçbiri hiçbir şey ifade etmez.. Sayıları tam puan olacak şekilde aralıklarını belirlemişler.. Ve aralıklar arası puan miktarı da 5 er puan olarak ayarlanmış. Aslında dil puanının %15 alındığında bu iki üç puanlar o kadar gözle görülür bir fark oluşturmuyor. Çalışıp en iyisini hedeflediğinizde alacağınız puan işinizi görür..

Şimdiden size kolay gelsin diyorum..
Başarılar Diliyorum..

 
Kaynak :
Eski eşdeğerlik tablosu : http://www.englishexamcenter.com/duyurular.aspx?duyuru=69#.Ue5pM43JRhA
http://www.osym.gov.tr/belge/1-19240/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri23072013.html

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.