Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr, hussein al jasmi boshret kheer türkçe sözleri

Etiketler


Arşivler


Samsung Galaxy S7562 Duos İncelemesi..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Samsung-Galaxy-S-Duos-Front-and-Back

Merhaba arkadaşlar..

Yeni almış olduğum Samsung Galaxy s Duos (s7562) model telefonumu neredeyse 5 haftadır kullanıyorum. Az çok telefonum üzerinde tecrübelere sahip oldum.Hala olmaya da devam ediyorum. Size uzun bir şekilde yeni bir telefon maceramı anlatırken sonunda tecrübelerimi anlatacağım yazımı da kısa zamanda yayınlayacağım diye söylemiştim.. Aradan bu geçen zaman içerisinde tecrübelerimi yaşarken hem ben öğrendim hem de ufak notlarla size tecrübe, ufak kişisel kullanıma dair bilgilerimi bu sayfama aktardım. .

Samsung-Nokia
Öncelikle belirtmeliyim ki , ilk telefona sahip olduğum zamandan beri koyu bir Nokia kullanıcısıydım. Ve artık gözüm kapalı hangi menüden ne yapılabileceğini , hangi ayarın nereden olabileceğini , mevcut problemlerin nasıl oluşabileceğini anlayıp çözebiliyordum. Üzerinde ben de herkes gibi mini ihtisas yapmıştım diyebilirim.Bu yeni telefonum ile ilk Android işletim sistemine geçiş yapmış bulunmaktayım.Ve Nokia’dan sonra kullandığım ikinci  farklı bir marka oldu. Bu arada belirteyim, Samsung daha önce badaa işletim sistemini kullanıyordu. Samsung için bu ufak değişiklik sektörde onu lider haline getirdi.. 🙂

 

içerik-s-1

   Bu telefonu almakta ilk amacım çift hat olmasıydı. Aynı anda çift hattı çalıştırabilmesiydi. Biraz araştırma yapmıştım: Çift hatlı telefonlarda kullanım ; gsm , şebeke sorunları ile ilgili.. Ama sadece alışveriş sitelerinde mevcut birkaç yorumdan başka test etme ve hakkında daha fazla bilgi alma şansım olmamıştı.Ve ilk testlerimi artık biz yazı olarak döküyorum blogumda..

Telefonu sorunsuzca çift hatlı olarak kullanıyorum.Bildirim ekranında iki adet buton bulunuyor. Sim kartlarınızı taktığınız sıraya göre Sim 1 ve Sim 2 olarak ekranınızda görünüyor , tabi hemen altında da sıralı olarak hangi hattın hangi sim kartınız olduğu da yazıyor. Siz standart olarak sim 1 kullanıyorsanız yapacağınız aramalar , ekran resminiz ona göre ayarlanıyor.Sim 2 ye geçtiğinizde ekran görüntünüz de değişiyor(Eğer sim 2 ekran görüntüsünü değiştirdiyseniz, görüntü sim değişikliğine göre değişiyor).. Eğer ekran görüntünüzü değiştirmediyseniz zaten en üstte yer alan bildirim çubuğunda yeşil ve mavi renklerde 1 ve 2 uyarılarını görüyorsunuz.
Bu değişiklikleri izleyen ikinci adımımız ise sık olarak kullandığımız mesajlar penceresi olacaktır. Nokia’da bir sürü klasör vardı. Gelen kutusu , taslaklar, gönderilenler, raporlar vs.. Ama burada gelen kutusu , gönderilenler kutusu falan yok. 😀  Her şey iki pencere üzerinde kontrol ediliyor. Biri kontrol ekranı , diğeriyse düzenleme ekranıdır. Burada en çok sevdiğim çift hat özelliği şu oldu. Mesela, bazı tek hatlarda tek gönder butonu bulunuyor ve hangi sim kart etkinse onun üzerinden gönderiyor. Burada hangi sim kartta olduğunuz hiç önemli değil. Mesajınızı yazdıktan sonra ister etkin olarak sim 1 olsun , ister sim 2 olsun; mesaj girilen o mesaj kutusunun yanında iki buton bulunuyor.Mesaj kutusu resmi şeklinde Sim 1 ve Sim 2 gibi..Sizin hangi hattınız üzerinden göndereceğinize seçenek sunuyor. Mesaj göndereceğiniz kişi için ister sim 1 de olsun isterse sim 2 de olsun rehberden kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz.
Rehberinizi açtığınızda hangi numaralarınızın Sim 1 , hangilerinin Sim 2 olduğunu görebiliyorsunuz. Burada önemli olan şu konu var ki, (ekranın en üstündeki bildirim çubuğunda görünen hat) hangi şebeke etkin ise rehberden birini arayacağınızda o şebeke üzerinden arıyor. O yüzden buna dikkat etmelisiniz. Yoksa fatura/kontör şoku yaşayabilirsiniz. 🙂
Normal bir numara çevirerek arama yapmak istediğinizde yine size hangi şebekeden isterseniz oradan aramanıza izin veren (Sim 1 – Sim 2 – Görüşmeli Arama ) butonlar(ı)bulunuyor. Sizin seçili olan şebekenize takılmadan sorunsuzca halledebiliyorsunuz seçimlerinizi..
Sebeke, çift hatlarda en çok merak edilen özelliklerden birtanesi.. Tercihlerinize göre çift şebekeyide etkin hale getirdiğinizde iki hattınızda sorunsuzca aktif hale geliyor.En çok merak edilen , en çok sorulan sorular da aslında bu konu üzerine geliyor. Örnek olarak bu telefonu düşünen, satın almak isteyen herkesin aklına bu sorulardan en az 5 tanesi geliyordur  :

1.Sim1 de konusurken , diğer simden arama geldiğinde ne oluyor ?
2.Sim1 de konuşurken diğer simden mesaj geliyor mu ?
3.Sim 1 çekmediği zaman aramalar  sim 2 ye yönlendiriliyor mu ?
4.Şebeke kopması oluyor mu ?
5.Kartları tercihe göre etkinleştirebiliyor muyuz , yoksa otomatik ikisi de etkin mi oluyor?
6.Veri hizmetlerini nasıl yönetiyoruz ?
7.Şebeke çekme sıkıntısı oluyor mu ?
8.Hiç şebeke ile ilgili problem yaşadın mı ?

Her zaman aktif olan bir sim kartınızda konuşma yaparken diğer hattan arama geldiğinde normal uyarı veriyor. Nasıl tek hatlı bir telefonda konuşurken diğer bir arama geldiğinde uyarı veriyorsa aynı şekilde burada da aynı durum oluyor.Bir mesaj geldiğinde sıkıntısızca gelen kutusunda okunmayı bekliyor. Sık olarak belli bir sim ile görüşüp birini aktif olması için kullandığımdan aslında yönlendirme durumunu denemedim.Eğer denersem size buradan paylaşırım.Şebeke kopması yaşanmıyor . O sadece baz istasyonuna bağlı.. Eğer sıkıntı varsa zaten bu sıkıntı herkese yansıyor. Sim kartlarınızı tercihe göre kapatıp , açabiliyor , her iki karttan da çağrıları alıp kapatma sizin tercihinize bırakılmış durumdadır.
Veri hizmetleri aktif olan seçili şebeke üzerinden değerlendiriliyor.Ama bir arkadaşımın tecrübelerine göre wifi bağlantısında sorunsuzca bir tabletin yapabileceği her şeyi yaptığını söylemişti. Test ettim ve gerçekten de öyle..  Eğer 100 mb internet paketiniz varsa sadece haber okuyup birkaç yerde gezinti yapmanız durumunda belki 15 gün dayanabilir. Yoksa hiç dayanmadığını 3-4 günde bittiğini söylemişti. (Kişisel kullanıma bağlı olarak bunu belirttim.)
Şebeke ile bir ilçede problem yaşadım. Ama o problemi birkaç kişinin de yaşadığını gördüğümde genel bir problem olduğunu ve baz istasyonundan kaynaklandığını anladım. Başka bir yere geldiğimde bir problem hiç yaşamadım. Sıkıntısızca kullanıyorum.

7556-play

Aklıma gelen çift hat özellikleriyle az çok size tecrübelerimi anlattım. Genel olarak gözlemlediğim , kurcaladığım ayarlarından bahsedelim şimdi de.. Öncelikle burada şunu bağıra bağıra bahsetmeliyim ki , ekranı söyle biraz büyük olsa tablet alma bunu alın veya Note II derim.( Tabi tercihinizde gerçek bir tablet görevi görmesini istediğiniz ,kişisel  performansınızı arttırmanız için , lüks bir araç kullanmanız için söyleyeceğim; farklı bir işletim sistemine sahip ios Apple ürünlerini tercih etmenizin olması gerektiği kanısındayım.)  7 slider ana ekran sayfası mevcut. İndirdiğiniz uygulamaların kısayollarını ekrana alabilir ya da widgetler ile ekranınızı daha da kücük yer kaplamayacak şekilde zenginleştirebilirsiniz. Android işletim sisteminin barındırdığı standart özellikler mevcut. Telefon 4.0.4 Ice Cream android sürümüyle geliyor.Gözüme çarpan farklı bir altyapı olarak Nokia’da sadece markete girmek , uygulama indirebilmek için girdiğiniz hesabınıza; Samsung da sistem daha yeni açılışta sizden bir gmail adresinizin olup olmadığını soruyor ve bir gmail adresinizi girip sanki hesabı aktive etmemizi istiyor. Samsung ve Google accountunuz ile telefon size özgür bir hale geliyor.

chromeforandroid

Dosyalarınızı Google Drive atıp sürekli yanınızda dolaştırırken , marketten sınırsız uygulamayı indirebiliyorsunuz. Dosyalarınız, belgeleriniz accountlarda yedeklenirken(isteğe bağlı) , Google Play’dan indirdiğiniz uygulamalar sisteminizde “Mevcut Uygulamalar” diye gösterirken aynı zamanda Gmail hesabınıza da işleniyor.Yani siz telefonu fabrika modu ile geri alsanız da uygulamalarınızı bir yere depolamak , indirmek yerine etkin olan gmail adresinizi yazıp Google Play adresine bağlandığınızda; kurduğunuz, denediğiniz uygulamaların listesini size orada hazır bir şekilde veriyor. Siz sadece istediğiniz uygulamayı markette aramadan linklerine tıklayıp telefonunuza indirmek kalıyor. Chrome uygulaması ile gmail adresinizi bağladığınızda inanılmaz iş verimliliği sağlıyor. Bu liste sayesinde o kadar sayfa ziyaret edip uygulama indirmekten, sizi amelelikten kurtarıyor bir nevi..

Telefonu en iyi en verimli Google uygulamalarını birbirine entegre ettiğinizde kullanabiliyorsunuz. Hesaplarınızı tanıyor ve login olmadan rahat ve akıcı şekilde sayfalarda dolaşabiliyorsunuz. Ama sonuçta telefonumuzu prize bağlı olarak kullanmıyoruz. Elbet bunun bir bataryası var. Şarj ömrü , dayanma süresi var.. Telefonu en çok sesli görüşmelerde kullanıyorum. Batarya gücünün %50’sini konuşarak bitiriyorum. Ama 3-5 işlem yaptığım bir zaman diliminde 3 gün şarjım gitti. Genellikle görüşme, mesajlaşma , internet kullanımı hepsi içinde toplamda 2 – 2,5  gün gidiyor. Bu benim için sıkıntı olmuyor. Nokia’da illa prizden şarj etme problemi vardı , ya da ben hiç böyle bir modelle rast gelmedim. Samsung’un bu özelliği sayesinde data kablosu yanımda olduğu sürece hiçbir sıkıntı olmuyor. Bataryayı tamamen bitirdikten sonra sarja bağlıyorum. Neredeyse her otobüste, her koltukta bir usb girişi olduğu bu zamanlarda , yolda şarj bitmesi derdime de böylelikle derman buldum.Hiç 3G görüşmesi yapmadım telefonumla.. Ama ilk aldığım gün telefonun ekranına bir ekran koruyucu yapıştırdım. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. Bir önceki telefonumda dilim yandı artık tedbirlik davranıyorum bu konuda.. 🙂

Haritalar konusunda ilk kullandığım gün çok şaşırdığım birşey oldu. Harita pusula özellikliydi.

google-haritalar-android-280612

GPRS ve Wifi açık olduğunda konumunu baktığın yöne doğru gösteriyor. Olduğun yerde dönmeye başlasan bile yine o şekilde o konumda ve o yönde gösteriyor harita üzerinde .. Tabi belirlediğiniz bir konumu paylaşabiliyor , iki konum arası navigasyon özelliğini kullanarak tarif alabiliyorsunuz..
Bu arada dipnot düşmek istiyorum. Uzun zamandır teknolojinin içinde bulunsam da test etme, kullanma ve deneme şansım hiç olmamıştı.Belkide uzun süredir kullanılan bir özelliklerdi bunlar ama ben ilk kez gördüm ve çok şaşırmıştım =) Yeni çıkan bir teknolojiyi test etmeli , denemeli ve onun üzerinde birkaç cümlelik yorumlarınız olmalı kesinlikle..
Telefonum üzerine benim genel yorumum tavsiye ederim şeklinde olacak.. Verimli bir şekilde kullandığım , batarjasının ve şebekelerin problem olmadığı , piyasadaki diğer telefonlara nazaran biraz daha ucuz ve aynı performansı gösteren kaliteli bir telefon.. Tablet konusunda da bahsettiğim gibi , tablette kullanacağınız tüm uygulamaları bu telefonda da kullanabiliyorsunuz.Tek sıkıntısı ekranın boyutunun küçük olması.. Aklımda tablet almak vardı ama bu fikirden artık vazgeçtim.. =)

Soracağınız , bilgi alacağınız bir konu için yorum yazarak ya da mail adresime mail göndererek size yardımcı olabilirim ..
Kolay Gelsin .. 🙂

 

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 25
 • Deniz
  Posted on

  Deniz Deniz

  Cevapla Author

  Merhaba Bende Galaxy duos kullanıcısıyım. Size bir sorum olacaktı.Maillere gelen bildirimlerin ekranda otomatik olarak gösterilmesini istiyorum Mail kutusuna girip yenilemek yerine . Konu hakkında yardımcı olurmusnuz ?


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba..
   Android üzerindeki Gmail uygulamasında ana ekrana balon ya da bir pencere şeklinde bildirim gelmesi için üçüncü parti uygulamalar kullanmak gerekiyor. Ben daha önce böyle bir şey denemedim ama Google Play’de ” Popup Notifier Free ” adında ücretsiz bir uygulama var. Link : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nlucas.popupnotificationslite&hl=tr Bu tarz ” popup notification ” adı altında yer alan uygulamalardan size uygun olabilecek bir tanesini seçip deneyebilirsiniz..


 • EFEHAN EFE
  Posted on

  EFEHAN EFE EFEHAN EFE

  Cevapla Author

  MERHABA ŞİMDİ SİM KARTIM SİM 2 DE DURUYOR ARAMA YAPIYORUM SİM 2 DEN
  SONRA EKRANI YUKARDAN AŞŞAĞI CEKİP SİM1 E ÇEVİRİYOR SİM1 ARAMALARIMIDA ORADAN YAPIYORUM BURAYA KADAR HER ŞEY NORMAL AMA ….

  SİM2 AKTİF İKEN DIŞARDAN SİM1 HATTIM ARANDIĞINDA DEVAMLI ARTIK SİM1 DE KALIYOR.
  VEYA SİM1 AKTİF İKEN SİM 2 ÇALINÇA TEKRAR SİM1 E GEÇMİYOR SİM 2 DE KALIYOR.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhabalar..
   Bahsettiğiniz soruna dair herhangi bir şey daha önce yaşamadım.Konuşma süresi boyunca dediğiniz gibi Sim 1 kullanıp da Sim 2 ye çağrı gelmişse konuşma boyunca Sim 2 aktif olur.Konuşma bittikten sonra tekrar Sim 1 e geçer.Bununla ilgili olarak telefonu satın almış olduğunuz yerin teknik servisine götürüp durum hakkında bilgi almalısınız. Ya da Samsung Müşteri Hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Yazılım kaynaklı bir durum olabilir. Ayarlarını tekrar gözden geçirdiniz mi ?


   • EFEHAN EFE
    Posted on

    EFEHAN EFE EFEHAN EFE

    Cevapla Author

    Teşekkür ederim dediğiniz gibi ben bir servise başvurayım, teşekkürler…


    • ikizoglu
     Posted on

     ikizoglu ikizoglu

     Author

     Ben teşekkür ederim.


 • Hüseyin
  Posted on

  Hüseyin Hüseyin

  Cevapla Author

  Merhaba

  Size sorum olucak şimdi sim 1 ile görüşme yaparken sim 1 e arama geldiğinde telefon kendılıgnden uyarı verıyor fakat sım 1 ile görüşme yaparken sim 2 ye çağrı geldıgınden hat ulaşılamıyor kapalı diyor. bu normal mi yoksa ayarlanacak bır kısım var mı?
  En kısa sürede cevap vermenizi beklıyorum. Teşekkürler


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba.. Öncelikle olması gereken durum şu şekildedir: Sim 1 ile görüşüyorsanız sim 1 veya sim2 den çağrı/mesaj alabilirsiniz.Sim 2 ile görüşüyorsanız yine aynı durum geçerlidir. Sizin yapmanız gereken bir işlem var. Telefonunuzun ayarlar bölümünden sim kart yöneticisine girin. Orada en altta yer alan “Çift SIM her zaman açık” seçeneğini seçin. Problem ortadan kalkacaktır.


 • Tuğçe
  Posted on

  Tuğçe Tuğçe

  Cevapla Author

  Merhaba. benim sormak istediğim 1.simi iptal edip hat değişikliği yapmak İstiyorum telefon çift hatlı bunu nasil yapabilirm.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba, Sim kartlarınızdan bir tanesini kullanmak istemezseniz onu ayarlar kısmından kapatabilirsiniz.Hat değişikliği yapmak ile kastettiğiniz şey nedir?


 • Tuğçe
  Posted on

  Tuğçe Tuğçe

  Cevapla Author

  Merhaba . Birinci sim yerine baska bir sim takmak isteyorum ama baska simi kabul etmiyor telefon bunun sebebi nedir? bilgilendiriseniz sevinirim.Önceki cevabiniz için teşekkürler.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba,
   Şu anda tarif ettiğiniz durumu kendi telefonumda uyguladım. Öncelikle birinci hattımı çıkarttım.İkinci hattıma dokunmadan telefonu başlatıp işlem yapmaya başladım.Bir problem ile karşılaşmadım.Sonrasında ikinci hattımı çıkartıp 1.hattımın yerine taktım.Telefonu başlattığımda yine işlemlerimi başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Benden yeni bir telefon numarası girmemi istemedi.Bu şekildeyken hatlara çağrı gönderdim.1.hattıma gelen çağrıyı da ikinci hattıma gelen çağrıyı da hatlar arası yönlendirme olduğu tek sim ile telefon çalmaya başladı.Telefonu kapatıp iki hattımı da normal yerlerine taktığımda sizin probleminizle karşılaştım.

   Çözümü için şunu uyguladım: Hemen telefonu kapattım. Bataryasını çıkarttım.Bataryası çıkık haldeyken telefonu başlatma tuşuna uzun bastım.İçerisindeki elektriğin tamamen boşalmasını sağladım.Kartlarımı ilk halindeki yerine yerleştirdim.Bataryayı tekrar yerine takıp telefonu başlattım.Problemin ortadan kalktığını gördüm.Simler başarılı bir şekilde çalışıyor.
   Eğer problem hala devam ediyorsa telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyip fabrika ayarlarını uygulayabilirsiniz.Bunu yaparken dikkatli olmalısınız,tüm verileriniz silindiğinde geri getirilmeyecektir.


 • Tuğçe
  Posted on

  Tuğçe Tuğçe

  Cevapla Author

  Gerçekten çok yardımcı oldunuz, cevabınız için teşekkür ederim.


 • Berk
  Posted on

  Berk Berk

  Cevapla Author

  Merhaba bende de bu telefondan var benim sormak istediğim internete girdiğimde. 3G olarak girmeyip E olarak girmesi yani internetin daha yavaş olması. ben bu 3G olarak aktif hale getirebilirm şimdiden teşekkürler


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba, bu problem sizinle ilgili değil. Bulunduğunuz yerde şebeke çekim gücüyle ilgili bir durumdur. Eğer şebeke gücü az ya da yetersiz geliyorsa 3G/Edge moduna geçecektir. 3G Modu için hat işlemlerinden ayarlarınızı yapabileceğinizi biliyorum.


 • KADRİYE
  Posted on

  KADRİYE KADRİYE

  Cevapla Author

  kartım sim1 de takılı. İlk kullandığım aralar mesajlar normal geliyordu. Şimdi ise mesajın geldiği belli olmuyor. Sim kart mesajlarını yönet diye bir yer ver oraya geliyor ne yaptımsa düzeltemedim. Lütfen yardım edin…


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba, telefonunuzdaki durumu okuduğumda direk fabrika ayarlarına geri döndürerek çözebileceğinizi düşündüm. Fakat bildirim ayarlarına bir bakmalısınız. Mevcut ayarları tekrar gözden geçirmelisiniz. Olmadıysa bir cep merkezinden bilgi alabilirsiniz. Hiç olmadı ilk söylediğim gibi fabrika ayarlarını geri yükleyerek bu işi çözebilirsiniz. Dikkatli olun! Fabrika ayarları öncesi telefonunuzdaki tüm bilgilerinizi başka bir yere yedeklemelisiniz. Yoksa tüm verileriniz silinecektir.


   • KADRiYE
    Posted on

    KADRiYE KADRiYE

    Cevapla Author

    FABRİKA AYARLARINA DÖNÜNCE DÜZELDİ. TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMINIZ İÇİN.


    • ikizoglu
     Posted on

     ikizoglu ikizoglu

     Author

     Problemin çözülmüş olması harika! =)


 • M.Sinan MUNGAN
  Posted on

  M.Sinan MUNGAN M.Sinan MUNGAN

  Cevapla Author

  Merhaba,
  Yaklasık 2 yıldır aynı telefonu kullanıyorum. Ben de telefonumdan fiyat/performans olarak memnunum. Ancak artık iyice ağırlastığı için format atma ihtiyacım var. Tek derdim ise özellikle rehberimi yedekleyebilmek…Samsung hesabına senkronize etmek ya da Google hesabıma eşitlemek gibi birçok yöntem uyguladim ancak bu alanlari kontrol ettiğimde rehberimin yedeklendiğine dair bir veri bulamadım. Bir süredir telefonuma harici hafıza kartı da takmıştım ama nedense oraya da bir şey aktaramadığım için hala bomboş duruyor…Hem telefon bayilerinden hem de Google’dan konuyu arastırdığımda da beni tatmin eden bir çözüm önerisi bulamadım.Sonuç olarak tüm rehberimi sağ salim nasıl ve nereye yedekleyeceğime basit ama etkili bir çözüm önerebilir misiniz acaba ?

  Şimdiden tesekkürler .


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba Sinan Bey,
   Telefon rehberinizi yedeklemenin birkaç yolu bulunmaktadır. Önerilerim şu şekilde:
   1-) Tüm rehberinizdeki kişileri bir kağıda yazabilirsiniz. Bu problemin çözümünün en ilkel hali.
   2-) Telefonunuzdaki sim kartları başka bir telefona takarak telefon hafızasındaki ve sim kartınızdaki kişileri gözden geçirebilirsiniz.
   Not 1: Telefonunuz rehbere eklediğiniz kişileri telefonun kendi hafızasına değil de sim karta ekliyorsa, sim kartınızı çıkardığınız an o kartta ekli kişilerin de rehberinizde görünmediğini göreceksiniz.Bu şekilde kişilerin sim kartınızda kayıtlı olduğunu bileceksiniz.
   Not 2:Eğer telefona kaydettiğiniz kişiler sim karta değil de telefonun hafızasına ekleniyorsa o zaman biraz işiniz uzayabilir. Telefon hafızasında ekli olup da sim kartta ekli olmayan isimleri teker teker ekleyebilir,not edebilirsiniz.
   3-) Telefon rehberinizi yedekleyici uygulamalardan yararlanabilirsiniz.Bu yolu daha önce hiç kullanmadım. İnternette biraz araştırarak size uygun olabilecek bir uygulama bulabilirsiniz.

   Rehberimi yedeklemem gerektiğinde ikinci seçeneği uyguladım. Bir problem yaşamadan istediğim işlemleri gerçekleştirdim.


 • metin koku
  Posted on

  metin koku metin koku

  Cevapla Author

  telefonda yönlendirme iptalini nasıl yapabilirim? Şİmdiden teşekkürler.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba, yönlendirme iptali için net bir fikrim yok. Ama her ihtimale karşılık sim kart yöneticisi ayarlarını bir kontrol etmelisiniz.


 • beam
  Posted on

  beam beam

  Cevapla Author

  Uygulama bildirimleri nasıl kapatılıyor


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Daha önce uygulama bildirimlerini kapatmayı denemedim. Bu konuda bir bilgim yok.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.