Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


SRV Renk Şeması mail, mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr

Etiketler


Arşivler


Moodle Nedir ? Moodle Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU


   Merhaba arkadaşlar..

E-Öğrenme sistemleri içerisinde en sık olarak söz edilen , duyulan dinamik içerik yönetim sistemlerinden birtanesidir.. Moodle sözcüğüne ve tanımlanmasına bakacak olursak moodle kelimesi açılımı Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment‘ olup Esnek (Modüler) Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevrilebilir. Bir Uzaktan Eğitim sitesinde ihtiyaç duyulabilecek etkinliklerin çoğunu fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahip bir çevrim içi kurs yönetim sistemidir.

Kısaca inceleyecek olursak şu detayları verebiliriz.. :

 1. Herkesin rahatlıkla öğrenme ortamına dahil olduğu geniş bir sistemdir.
 2. Öğretmen  – Öğretmen , Öğretmen – Öğrenci , Öğrenci – Öğrenci iletişimi ile zengin bağlantı sağlanır.
 3. En önemli özelliği platform farklılığı gözetmemektedir. Hem windows tabanlı sunucularında hem de linux tabanlı sunucularda rahatlıkla çalışmaktadır.
 4. Eğitim yazılımları içerisinde en sık kullanılan e-öğrenme yazılımıdır.
 5. Uygulamanın ücretsiz olması artı bir özelliğidir.
 6. İstatistiksel verilerin sonuçlarını analiz etmede kolaylık sağlar.
 7. Online olarak hizmet sağlanır.
 8. Açık kaynaklı olması nedeniyle kolaylıkla eklenti , blok , modül geliştirip sisteminize dahil edebilirsiniz.
 9. Çok geniş kitleye sahip geliştirici , test edici gönüllü yazılımcılarla desteklenir.
 10. Günceldir. Sık güncellemeler ile sisteme yenilikçi yaklaşım sunulur.

 

[vimeo]http://vimeo.com/47839298[/vimeo]

Kısa tanıtım videosu ..

 

Moodle hakkında öğreneceğimiz genel bilgilerden sonra şimdi de yazılımın içeriği ve kurulumu ile ilgili çalışmalara başlayalım.Öncelikle bir hosting adresiniz varsa onu kullanabilir , eğer yoksa Xamp Server gibi lokal olarak çalışan masaüstü uygulamaları kullanarak giriş yapabilirsiniz.. Ben sunucuya upload ederek işlemlerime devam edeceğim..


Eğer bu uygulama sahip değilseniz Xamp Server uygulamasını resmi adresinden indirmek için tıklayınız.. 

Sonraki adımda kurulum dosyalarını elde etmemiz gerekiyor.Bunun için Moodle yazılımını indireceğimiz web adresine gidiyoruz.. Açılan sayfada yer alan yazılımlardan Moodle 2.1.9+  .zip sürümünü indiriyoruz. Boyutu 28,9 MB.

Dosyalarımızı indirdikten sonra sunucumuza upload ediyoruz. Fazla dosya barındırdığı için upload süresi size fazla gelecektir.. 🙂

Sunucumuzda yazılım için veritabanı tanımlıyoruz.Ve bilgileri bir yere not ettikten sonra önkurulum safhasını tamamlamış oluyoruz 🙂

1.Şimdi sistemin kurulumuna başlayabiliriz ..Dosyalarımızı sunucuya attıktan sonra bir tarayıcıda web adresimize bağlanıyoruz.. Bağlandığımızda karşımıza ilk olarak dil seçimi ekranı geliyor. Dil tercihinizi yaptıktan sonra <Next> diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

 2.Yazılım , kurulum için sunucu kontrolü yapıyor.Eğer problem varsa kırmızı bir şekilde uyarı veriyor.Testten geçen maddeler yeşil renkle gösteriliyor.Bizim kurulum testinde bir tane kusurlu bir madde var.Bunu başarılı bir şekilde geçebilmek için sağ blokta bulunan “Güvenlik Uyarısı” önerisini yerine getirmemiz gerekiyor..

 

 

3.Ftp sunucunuza dosyaları attığınızda içerisinde “.htaccess” diye bir dosya bulunuyor. Onun içini açıp;

” php_flag register_globals off “

 

olarak değiştirmeniz gerekiyor.. Bunu düzenledikten sonra bu testi başarıyla geçmiş oluyoruz.. Ve bir sonraki adım için ” Sonraki ” butonuna tıklıyoruz..


4.Yazılımın web ayarlarını düzenlemeye geldik şimdi.. Web adresimizi ve Veri Dizini alanlarını kontrol ediyoruz.. Bizden bazı gereklilikleri yerine getirmemiz isteniyor. Bunlardan bir tanesi de ftp dizinine bir dosya oluşturmamız..


4.1 Dosyayı oluşturmak için FTP sunucumuza giriyoruz. Ana dizin içerisinde bir adet klasör oluşturuyoruz..

Klasör İsmi : moodledata
Klasör İzni :  777
Klasör Konumu :  ..\httpdocs\moodledata

 

4.2 ” moodledata ” klasörümüzü oluşturduktan sonra izinlerini ayarlıyoruz..

4.3 İzinlerimizi ayarladıktan sonra en önemli kısım dosyanın adresini dogru bir şekilde göstermek oluyor. Normalde bu adımı gerçekleştirdikten sonra web sayfanızda “Sonraki “dediğinizde hata ile karşılaşacaksınız.. Bu hatayı aşmak için ise şu yolu izlemelisiniz :

Veri Dizini içerisinde yer alan yolda görüldüğü üzere ” ..\ikizoglu\subdomains\ue\moodledata” diye ilerleyen bir dizin yolu var..

4.4 Şimdi o dizin yolunu kendi ana yazılım dosyalarınızı hangi dizine attıysanız o  web klasörü ismini ekliyoruz. ” Httpdocs “  ve ” Httpsdocs “  diye iki adet yayın dizin klasörü var sunucumuzda.. Genellikle ” Httpdocs “ kullanıldığı için bu dizini veri dizin yolumuzun içerisine ekliyoruz.. İşlemlerimizi tamamladıktan sonra ” Sonraki ” butonuyla bir sonraki aşamamıza geçiyoruz.

5.Bu aşamamızda yazılımımız için veritabanı ayarlarımızı yapmamız gerekiyor. Gerekli olan bilgilerimizden veritabanı adı , veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifremizi gerekli yerlere yazıyoruz.. Bilgilerimizi doğru bir şekilde girdikten sonra ” Sonraki ” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma ilerliyoruz..

6.Ayarlarımızı yaptıktan sonra bir sonraki adımda Sunucu Kontrollerini yapıyor yazılım.. Durum hepsinde ” Tamam ” ise bir sonraki adıma geçebiliriz..


7. Moodle Türkçe dil paketini kurulum sırasında yüklemek için onay isteyen bir adım.. Eğer kurulum esnasında Türkçe dil paketini kurmak istiyorsanız ” Türkçe dil paketini indir ” butonuna tıklayınız..  Ve bir sonraki adıma geçmek için ” Sonraki ” butonuna tıklayınız..

8.Dil paketi için onay verdikten sonra onayımızı gösteren bir uyarı gösteriyor bize ve kurulumumuza tekrar devam ediyoruz..

9.Sistem için Config.php dosyası oluşturma zamanı.. Sistem kendisi için dosyasını oluşturuyor.. Sonraki adım için”Devam ” diyoruz..

10.Şimdi kurulum adımlarına geçiyoruz.. Moodle Lisans onayı sayfası geliyor. Onaylamak için ” Yes ” diyoruz..


11.Moodle sürümü için kurulum onayı istiyor.. Belirli sürümü kurmak istiyor musunuz. . ? ” Unnattented Operation ” seçeneğinin yanındaki kutucuğu onayladıktan sonra ” Contiune ” butonuna tıklıyoruz..

12.Veritabanımıza yazılım tablolarını otomatik olarak oluşturulmaya başlanıyor..Success , başarılı bir şekilde oluşturulduğunu rapor ediyor..

13.Yazılım yöneticisinin hesap ayarlarını yapılandırıyoruz.. Ayarlarımızı tamamladıktan sonra en altta yer alan ” Update Profile “ butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz..
Dikkat : Bu adımı geçmeden önce bilgilerinizi ayrı bir yere not etmelisiniz.. 

14. Moodle sayfamız için site adı , açıklama kısımlarını ayarlıyoruz.. İçeriği doldurmayı tamamladıktan sonra ” Save Changes “ butonuna tıklayıp bir sonraki adım için devam ediyoruz..

15.Ve Moodle kurulumu tamamlanmış oluyor.. Son aşamamız ise bu şekilde.. Sayfanız hazır!

Bir e-Öğrenme yazılımını başarılı bir şekilde kurdunuz.. İçeriklerinizi yayınlamanız için moodle sayfanız hazır .. Karşılaştığınız problemlerinizi yazımın altında yer alan yorum kısmında belirtebilirsiniz..

Kolay Gelsin..  =)

 

Kaynaklar :
http://moodletr.blogspot.com/2010/01/moodle-nedir.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Moodle
http://download.moodle.org/ 

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 7
 • musa
  Posted on

  musa musa

  Cevapla Author

  Moodle kurdum dosya ekliyorum görüntülemeye çalışınca No input file specified. hatası alıyorum ne yapabilirim?


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Dosya ekliyorum derken bir eklenti mi , içerik mi ? Kurulumdan hemen sonra mı? Biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz?


 • sevgim
  Posted on

  sevgim sevgim

  Cevapla Author

  Teşekkürler..


 • Hüseyin
  Posted on

  Hüseyin Hüseyin

  Cevapla Author

  Tema olarak görünüm çıkmıyor, bozuk her şey. Kurulum tamam, yönetici oluşturma yerinde yardım ?


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Öncelikle şu noktaları tekrar gözden geçirmelisiniz :
   1.Kullanmış olduğunuz moodle dosyalarında problem olabilir.
   2.Temanız moodle sürümünüze uygun olmayabilir .
   3.Kullanmış olduğunuz tema hasarlı ya da bozuk olabilir.


 • E
  Posted on

  E E

  Cevapla Author

  server’da wordpress ve moodle var. htaccess’i nasıl düzenlemeliyim? kodu yapıştırdım ancak olmadı. 2.6.8 sürümünü kurmak istiyorum ve php_extension gd hatası alıyorum. server’a herhangi bir müdahale şansım yok maalesef.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Merhaba,
   Öncelikle https://mu.wordpress.org/forums/topic/13870 adresindeki htaccess düzenlemesini inceleyebilirsiniz.Daha fazla bilgi için wordpress ya da moodle forumlarında sorunu dile getirebilirsiniz. Moderatörler bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirler. PHP_extension/gd hatası için de http://stackoverflow.com/questions/13212824/php-gd-php-extension-gd-must-be-loaded-unable-to-locate-package adresini inceleyebilirsiniz. Ayrıca şu adrese de bakabilirsiniz.Moodle sürümü ile serverinizin sürüm özellikleri yetersiz geliyor olabilir.(php sürümü,mysql sürümü, izinlerin kapalı olması vs.) Farklı bir hostta(eğer imkanınız varsa) kurulumu tekrar deneyebilirsiniz.Bir başka yöntem olarak bilgisayarınızda lokal uygulamalarla test edebilirsiniz. Bu problem ile ilgili daha detaylı bir çözüm bulduğumda blogumda yayınlayacağım.

   Teşekkürler..


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.