Teknoloji ve Hayata dair günceler

Kategorilerim


ikizoglu’nun Aylık Bülteni


Etiketler


Arşivler


Crystal Report & SQL Server 2008..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba okuyucularım ..

Sık kullandığım programlardan birkaç tanesini sizinle paylaşmak istiyorum.Bunlardan en çok sık kullanılan programlama editörü olan  Visual Studio 2010 , veritabanı için SQL Server 2008 ve raporlama uygulamaları için de Crystal Report programlarını paylaşacağım..

Bilindiği gibi bir geliştiricinin bu programları kullanamadan asla çalışamayacağı ve yaptığı her işin temelini bu programlar oluşturduğunu bilirsiniz..

Bilmeyen arkadaşlar için ufak bir hatırlatmalar da yapmak istiyorum..

Microsoft Visual Studio; uygulama yaşam döngüsü süresince, tasarımdan dağıtıma kadar, kaliteli kodu garantileyen güçlü bir IDE(Integrated development environment)’ dir. SharePoint, web, Windows, Windows Phone, veya başka bir platform için uygulama geliştiriyorsanız; Visual Studio herşeyi bir arada bulabileceğiniz, en yüksek düzey çözümdür.

IDE(Integrated development environment) : (En kısa ve öz açıklaması olarak) Tümleşik geliştirme ortamı.. Geliştirme yapılan uygulama dillerinin bir arada bulunmasının sağlanması..
Biraz daha detaylı olarak anlatmak gerekirse , bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür.

Tümleşik geliştirme ortamlarında olması gerekli en temel özellikler:
Programlama diline göre sözdizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü.
Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek zamanlı bir dizelge.
Tümleşik bir derleyici, yorumlayıcı ve hata ayıklayıcı.
Yazılımın derlenmesi, bağlanması, çalışmaya tümüyle hazır hale gelmesi ve daha birçok ek işi otomatik olarak yapabilmek amacıyla küçük inşa araçları..

Programın 2010 versiyonunu şu adresten inceleyebilir ve şu adresten deneme sürümünü indirebilirsiniz.. Web formatlı indirme desteği sunmakadır..

Programın dil seçeneği tercihinizi şu adresten indireceğiniz uygulama ile ayarlayabilirsiniz..

 

SQL Server 2008, Microsoft?un Veri Platformu vizyonunu çerçevesinde, SQL Server 2008 R2, kuruluşunuzun her an ve her yerde her türlü veriyi yönetmesine olanak verir. Doğrudan veritabanı içinde yapılanmış ve yarı yapılanmış belgelerin yanında resim ve zengin medya gibi yapılanmamış belgelerden gelen verileri depolar SQL Server 2008 verilerinizle sorgu, arama, senkronizasyon, raporlama ve analiz gibi daha fazla işlem gerçekleştirmenizi sağlayan zengin bir entegre hizmetler seti sunar.

SQL Server 2008, Microsoft .NET ve Visual Studio kullanılarak geliştirilmiş özel uygulamalardan ve Microsoft BizTalk Server üzerinden hizmet odaklı mimariler (SOA) ve iş süreçlerinden gelen verilerin kullanılmasını sağlar.

Uygulamanın resmi webadresine şuradan ulaşabilirsiniz.. Programın deneme sürümüne (180 günlük) buradan ulaşabilirsiniz.

 

Crystal Report , kendi başına bir raporlama uygulamasıdır.SQL,Access,Oracle gibi veritabanlarına bağlantı yapıp bu veri tabanlarındaki queryleri sorgulayıp sonuçları bir rapor şeklinde vermesini sağlıyor.. Raporlama üzerinde kullanılan en iyi programdır. Bu programı genelde Visual Studio ile entegreli bir şekilde kullanarak çalışmalarımıza daha başarılı sonuçlar elde edilebiliniyor.

Uygulamanın web adresine şuradan ulaşabilir veya mevcut olan videoları izleyip uygulamanın çalışma profillerini inceleyebilirsiniz.. Uygulamayı 30 günlük denemek için şu adresten indirebilirsiniz..

Programın ufak bir tanıtım turuna katılmak için tıklayınız..

 

Kaynaklar :
http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCmle%C5%9Fik_geli%C5%9Ftirme_ortam%C4%B1
http://www.microsoft.com/visualstudio/tr-tr
http://www.microsoft.com/downloads/tr-tr/details.aspx?FamilyID=7ee0d8a7-32fb-407d-a010-da3a7d93fc2f
http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/tr/tr/trial-software.aspx

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.