Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr, hussein al jasmi boshret kheer türkçe sözleri

Etiketler


Arşivler


Meslek Liselerinde Reform..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Devletin 119 milyon liralık yatırımı, meslek liselerine doping etkisi yaptı. İş dünyasına nitelikli eleman yetiştirmek için başlatılan Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezi projesi liseleri ihya etti. İleri teknoloji makinelerle donatılan 121 okul, 2 yılda sanayi tesislerini kıskandıracak duruma geldi. Beş yıllık projenin bu yılki bütçesi 87 milyon lira.Bir dönem katsayı uygulaması ve başarısızlıklarla gündeme gelen meslek liseleri şimdi göz kamaştırıyor. Katsayı engelinden kurtulan meslek liseleri, Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezi (UMEM) projesi kapsamında devletin yaptığı 87 milyonluk yatırımla adeta çağ atladı. 81 ilde 121 okula alınan teçhizat ve makinelerin bazıları, sanayi tesislerinde bile yok. Son model aletlerle donatılan ve kalitesi artan liseler, iş dünyasının yıllardır özlemini çektiği nitelikli eleman ihtiyacına cevap vermeye hazır.

UMEM projesi, 119 milyon liralık bütçe ile 5 yılda yaklaşık bir milyon işsizi eğitimden geçirerek iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Bu yıl bütçenin 87 milyon TL’lik kısmıyla ülke genelindeki 121 meslek lisesi, son model teknoloji ürünü makine ve teçhizatla donatıldı. 2011 ve 2012 yıllarında okulların donanım ihtiyacı için bütçeye 18 milyon TL daha ek destek sağlanacak. Böylece toplam yatırım 105 milyon liraya çıkarılacak. Devlet, işsize yeni iş kapısı açarken diğer yandan iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı yetiştirerek bir taşla iki kuş vuracak. Yeni cihaz ve makineleri kullanacak 6 bin meslek lisesi öğretmeni de 2-3 yıl içinde yeniden eğitilecek. Projenin en büyük ayağının sürdüğü İstanbul’daki 8 meslek lisesinin her birine 1,3 milyon liralık araç gereç alındı. Mesleki Teknik Eğitim yetkilileri, yaşanan gelişmeyi, “Bir dönem sanayiden geri kalan meslek liseleri, şu an teknoloji bakımından sanayi tesislerinin önünde.” şeklinde değerlendiriyor. Donanım yatırımlarından 1,3 milyon liralık pay alan okullardan biri de İstanbul Samandıra Teknik Meslek Lisesi. Daha önce sadece bilgisayar laboratuvarına sahip olan okulda şu an 7 laboratuvar hizmet veriyor. Makine bölümüne alınan sanal kaynak makinesi ise üniversitelerde bile yok. Öğrenci, makine ile 3 boyutlu kaynak çalışmasını hiçbir masraf yapmadan gerçekleştiriyor. Endüstriyel Elektrik Laboratuvarı ise mekatronik alanında öğrencilere robotlar eşliğinde son teknoloji eğitim imkânı sunuyor. UMEM kapsamında alınan malzemelerle tam teşekküllü bir fabrika-üniversite haline geldiklerini belirten okul müdürü Hüseyin Gümüş, “Zamanla eskiyen teknolojiyi yenilememiz gerekiyordu. UMEM projesi imdadımıza yetişti.” diyor.

Bir zamanlar, eğitim kalitesi bakımından en düşük okullar arasında gösterilen meslek liseleri, artık öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim kurumları arasında. Bunun sebebi olarak da meslek lisesinden mezun olan gençlerin kolay  bulması öne çıkıyor. 2009’da 1 milyon 515 bin olan meslek liseli öğrenci sayısı 2010’da 1 milyon 819 bine yükselerek yüzde 20’lik artış gösterdi..

 

Kaynak : www.egitimhaberim.com/haber/8794-ortaogretim-meslek-liseleri-iki-yilda-cag-atladi.html

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.